Participants

#1 Omaha Workshop
October 30 & 31, 2008

Ann Birch
Community Development Director
City of La Vista


Rebecca Horner
Planning Director
Sarpy County


Jim McMillion
Director of Support Services
Bellevue Public Schools

Rich Onken
Council Member
City of Ralston


Thomas Pesek
Board Member
East Butler Board of Education


Chris Rodgers
County Commissioner
Douglas County Board


Kelly Sell
Board Member
LaVista City Council


Chris Shewchuk
Planning Director
City of Bellevue


Mark Stursma
Planning Director
City of Papillion



#2 Lincoln Workshop
November 6 & 7, 2008

Chris Beutler
Mayor
Lincoln, Nebraska


Mike DeKalb
Planner
City of Lincoln


Bob Engels
Mayor
City of Auburn


Tim Gilligan
Mayor
City of Gretna


Roger Glawatz
Mayor
City of Seward


Mike Heyl
Public Health Educator
Lancaster County Health Department


Joe Johnson
City Administrator
City of David City


Steve Liechti
Co-Manager
EcoStores


Neal Niedfeldt
City Administrator
City of Beatrice


John Stalder
Mayor
City of Humboldt


Rick Thorson
Environmental Health Supervisor, Air Quality
Lancaster County Health Department


Scott Wieskamp
Facilities Director
Lincoln Public Schools


Dennis Wittman
City Council President
City of Auburn



#3 Mead Workshop
December 11 & 12, 2008

Sheila Bentzen
City Councilmember
City of Ashland


Dean Curtis
Planning Commissioner
City of Ashland


Stephanie Fritz
Center for Rural Affairs
Lincoln


Allan Hale
President & CEO
Fremont Area Chamber of Commerce


Willow Holoubek
Executive Director
Butler County Economic Development


Jerry Johnson
City Councilmember
City of Wahoo


Jeff Kuhr
Director
Three Rivers Public Health District
Fremont


Terry Loptin
City Councilmember
City of Bennington


Tom Mountford
Assistant Director
Lower Platte River North Natural Resources District
Wahoo


George Robertson
Superintendent
Mead Public Schools


Allison Sambol
Environmental Scientist
Felsburg Holt & Ullevig
Omaha


Hans Sorensen
Owner
Hanzie Electric, Inc.
Plattsmouth


Kathie Starkweather
Director
Center for Rural Affairs
Lincoln


Gerry Tyler
City Councilmember
City of Wahoo



#4 Kearney Workshop
January 8 & 9, 2009

Dennis Burnside
Assistant City Manager
City of Lexington


Stan Clouse
Mayor
City of Kearney


Susan Dier Graf
Executive Vice President
Holdrege Chamber of Commerce


Kent Gydesen
Lexington School Board
Lexington


Brent Lewis
City Administrator
City of Minden


Joe Pepplitsch
City Manager
City of Lexington


Richard Pierce
Chairman
Buffalo County Board of Supervisors
Kearney


Chris Rector
City Administrator
City of Gibbon


Gerald Reimers
Mayor
City of Ravenna


Carol Schooley
Boardmember
Center for Rural Affairs
Farmers Union
Lyons


Greg Shea
Executive Director
Chamber of Commerce
Kearney



#5 Grand Island Workshop
January 29 & 30, 2009

Chris Anderson
City Administrator
City of Central City


Margaret Brink
Vice President
City Council
City of York


Clayton Erickson
Mayor
City of Central City


Christian Evans
Executive Director
Aurora Area Chamber & Development
Aurora


Chuck Griffith
Director
Merrick Foundation
Central City


Stephen Kyes
Agribusiness
Archer


Max Lichti
Business
York


Tom McMahon
President
City Council
Central City


Chad Nabity
Director of Regional Planning
City of Grand Island


D'Ette Scholtz
Extension Educator, Youth and Volunteer Development
UNL Extension
Grand Island


Herman Schuette
Merrick County Supervisor
Chapman


Brad Wells
Supervisor
City of Central City



#6 Columbus Workshop
February 12 & 13, 2009

David Bell
Loup Power District &
Columbus Economic Council


Andrew Devine
Clerk and Administrator
City of Albion


Dawn Gall
Clerk
City of Howells


Darla Hopwood
Clerk and Treasurer
City of Shelby


Shannon Landauer
Executive Director
Boone County Development Agency


John F. Lohr
City Council
City of Columbus


Larry Peirce
Editor
David City Banner-Press
David City


Gary Penne
Chairman
Platte Center Village Board


Rebecca Raymond
Village Board
Platte Center


Allan Vyhnalek
UNL Extension Educator
Platte County



#7 Beatrice Workshop
March 12 & 13, 2009

Marcy Bauer
Environmental Health Manager
PHS District Health Department


Joseph Carbonneau
Board Chairman
Village of Chester


Dale Crawford
Mayor
City of Wymore


Terri Dageford
Executive Director
Gage County Economic Development, Inc.


Kenny Hager
Trustee
Village of DeWitt


Dan Kral
City Council
City of Milford


Dale F. Kruse
Superintendent
Beatrice Public Schools


Tom Ortgies
President
Geneva City Council


Rod Rhodes
Career Academies Director
Southeast Community College


Rob Ruskamp
Facility Manager
Homestead National Monument


Linda Schuermar
Clerk and Treasurer
Village of DeWitt


Kyle Svec
Assistant City Administrator
City of Geneva


Tammy Timms
Director
Five Rivers NRC


Don Trimm
City Council
City of Fairbury



#8 Blair Workshop
March 26 & 27, 2009

Mary Caffey
Mayor
City of Valley


David Genoways
President
Fort Calhoun City Council


Phil Green
Assistant City Administrator
City of Blair


Paula Hazlewood
Executive Director
Gateway Development Corporation


Carl Lorenzen
President
Blair Airport Authority


Cliff Morrow
County Supervisor
Burt County


Cynthia Petersen
City Clerk
Village of Oakland


Patty Plugge
Director
Burt County Economic Development Corporation


Gene Rollins
County Supervisor
Burt County


Lyle Schjodt
Commissioner
Washington County Planning Commission


Linda Welsher
City Clerk
City of Fort Calhoun



#9 Nebraska City Workshop
April 16 & 17, 2009

Dan Giittinger
Director of Zoning and Public Works
City of Nebraska City


Bryan Mellage
President
Auburn Lake Company


Annie Thomas
City Council
City of Auburn


Stephanie Shrader
Business Services,
Public Works Board Member
Nebraska City


Shawnna Silvius
Marketing & Program Coordinator
River County Economic Development Corp.
Nebraska City


Arnold Ehlers
City Clerk
City of Nebraska City


Pat Haverty
City Administrator
City of Nebraska City


Lisa Beethe
Board Member
Nemaha Natural Resources District
Village of Elk Creek
Grants Administrator
Nebraska Environmental Trust


Paula Darling
City Clerk/Treasurer
City of Tecumseh



#10 Norfolk Workshop
April 30 & May 1, 2009

Dale Bohac
Assistant City Engineer
City of Norfolk


Al Roder
City Administrator
City of Norfolk


Denise Olson
Director of Economic Development
City of Randolph


Cinda Jones
City Clerk
City of Randolph


James Litchfield
City Administrator
City of Wakefield


Sandy Patton
Dirctor
Antelope County Resource Center
Neligh


Kate Ostenrude
Head Librarian
Neligh Public Library


Jason Schindler
Secretary
Neligh Young Men's Club


Dale Wilkinson
Neligh City Councilman and
Vice Chairman, Antelope County Resource Center


Anita Hall
Educator
Antelope County Extension Office
Neligh


Annette Junck
Economic Development Coordinator
City of Laurel


Linda Felber
Civic Leader
Laurel



#11 O'Neill Workshop
May 14 & 15, 2009

Orland Anson
City Council
City of Atkinson


Pat Fritz
Chamber of Commerce
O'Neill


Joe Langan
City Council
City of Atkinson


Vicki Cork
City Council
City of O'Neill


Nikki Johnston
City Clerk
City of O'Neill


Don Hahlbeck
County Supervisor
Holt County


Robert Young
County Supervisor
Holt County


Beth Walsh
I/E Coordinator
Upper Elkhorn Natural Resources District


Dennis Schueth
Manager
Upper Elkhorn Natural Resources District


Debbie Seberger
Coordinator
Rock County Economic Development


Linda Hazen
City Administrator/City Clerk
City of Butte


Mike Crosley
Economic Development Director
Village of Santee


Duane Filsinger
Manager
Lower Niobrara Natural Resources District



#12 Culbertson/McCook Workshop
June 2 & 3, 2009

Mary Seybold
Housing Development Coordinator
McCook Economic Development Corporation


Jason Weiss
Vice Chairman
Palisade Village Board


Russell McCorkle
Line Superintendent
Southwest Public Power District
Palisade


Hazel Bobinmeyer
County Zoning Administrator
Hitchcock County
Culbertson


Richard Bernt
Vice President
McCook National Bank
Stratton


Michele Gill
Area Dean of Student Life
McCook Community College
McCook


Sen. Mark Christensen
State Senator, Agribusinessman
Imperial


Sue Shaner
Business Coach
McCook Economic Development Corp.


Connie Brott
Business Owner
Hayes Center


Gus Lieske
Business Owner
Hayes Center


Shawn Wolverton
Blogger and Permaculture Activist
Venango


Susan Ladenburger
EMT
Stratton


Mike Petersen
City Utilities Superintendent and farmer
Stratton


Betty Cook
Walking trails advocate
Culbertson


Hope Strong
Planning & Zoning Commissioner
Village of Culbertson

#13 North Platte Workshop
June 4 & 5, 2009

Linda Fettig
Executive Director
Nebraska Rural Development Commission
North Platte


Molly O'Holleran
Director
Board of Education
North Platte Public Schools


Cinch Munson
Associate Vice President
Mid-Plains Center for Enterprise
North Platte


Terri Burchell
Director of Institutional Advancement
Mid-Plains Community College
North Platte


Dan J. McGuire
President
North Platte City Council


Jim Goeke
Research Hydrologist and Professor
UNL Conservation and Survey Division
North Platte


Judy Clark
City/County Planning Administrator
Lincoln County/North Platte


Sandra Kaskie
Administrative Assistant
Nebraska Rural Development Commission
North Platte


Gerald Huntwork
Zoning Administrator
Frontier County


David M. Harrold
Chairman
Original Town Association
North Platte


Faith Colburn
Communications Director
West Central Research and Extension Center
North Platte


#14 Chadron Workshop
July 14 & 15, 2009

Sandy Powell
City Administrator
City of Chadron


Dale Grant
Vice President for Administration and Finance
Chadron State College
Chadron


Roger Wess
County Commissioner
Dawes County
Chadron


Lyndon Vogt
Manager
Upper Niobrara Natural Resources District
Chadron


James Hansen
12th District Court Judge, Retired
Chadron


Dr. Sherlock Hirning
Superintendent
Chadron Public Schools
Chadron


Jack Anderson
County Commissioner
Sheridan County
Lakeside


Merrell Nelson
Superintendent
Gordon-Rushville Public Schools
Gordon



#15 Alliance Workshop
July 16 & 17, 2009

John Olafson
Director
Box Butte Development Corporation
Alliance


Pamela Caskie
City Manager
City of Alliance


Fred Feldges
City Council
City of Alliance


Dixie Nelson
Executive Director
Chamber of Commerce
Alliance


Dave Miller
Superintendent
Bridgeport Public Schools
Bridgeport


Sue Nussbaum
Village Board Member
Village of Broadwater


Al Herbel
Co-Chair
Tri-City Sustainability Plan
Gering


Lois Herbel
Co-Chair
Tri-City Sustainability Plan
Gering


Don Hague
Superintendent
Gering Public Schools
Gering


Ron Moore
Director
Panhandle Area Development District
Resource Conservation & Development
Gering


Jack Anderson
County Commissioner
Sheridan County
Lakeside


Lynda Morrison
City Council Member
Terrytown


Joni Jesperson
Mobius Communications
Hemingford


Brenda Darnell
Area Director
USDA Rural Development
Scottsbluff


Dr. Kathy Shirley
Vice President of Outreach
Western Nebraska Community College
Scottsbluff


Dr. Bill Zitterkopf
City Council Member
Scottsbluff


William Zitterkopf
President
Abundance of Miracles Prayer Ministries
Scottsbluff


David Christian
Assistant Manager
North Platte Natural Resources District
Scottsbluff




#16 Lincoln Workshop
August 20 & 21, 2009

Ed Toribio
Director
Nebraska Renewable Energy Initiative
Gibbon


Candy Bless
Project Manager
WasteCap Nebraska
Lincoln


Steve Larrick
Assistant Manager
EcoStores
Lincoln


Justin Kemerling
Artist and Graphic Designer
The Match Factory
Omaha


Milo Mumgaard
Sustainability Coordinator
The Office of the Mayor, City of Lincoln
Lincoln


Dan Schlitt
Mayor's Environmental Task Force
Lincoln


Mitch Paine
Sustainability Intern
Office of the Mayor, City of Lincoln
Lincoln


Jim Powell
Former State Wetlands Coordinator, Water Quality Standards Division
Department of Environmental Conservation, State of Alaska
Currently Ph.D. Candidate, University of Alaska Juneau, Alaska


Julie Diegel
Program Coordinator
WasteCap Nebraska
Lincoln


Rosina Paolini
Mayor's Environmental Task Force
Lincoln


Marilyn McNabb
Wachiska Audubon, LES Board, and Mayor's Environmental Task Force
Lincoln


Donna Woudenberg
Drought Management Specialist
UNL School of Natural Resources
Lincoln


Nick Ebert
Program Manager
Raikes School of Computer Science, UNL
Lincoln


Rep. Beth Kerttula
Alaska District 3 State Representative
Juneau, Alaska



Special Workshop for State Legislators
December 3, 2009

State Sen. Annette Dubas
District 34
Fullerton


State Sen. Ken Haar
District 21
Malcolm


State Sen. LeRoy Louden
District 49
Ellsworth


State Sen. Heath Mello
District 5
Omaha


Mitch Paine
Sustainability Intern
Office of the Mayor, City of Lincoln
Lincoln



#17 Dakota City Workshop
February 4 and 5, 2010

Kathy Berry
City Council
City of Wayne


Lance Hedquist
City Administrator
City of South Sioux City


Keith Jarvi
UNL Extension Educator
Dakota, Dixon and Thurston Counties
Concord


Lowell Johnson
City Administrator
City of Wayne


Cinda Jones
City Administrator
City of Randolph


Bill McLarty
County Commissioner
Dakota County
South Sioux City


Zachary Nelson
Staff Assistant to U.S. Sen. Ben Nelson
South Sioux City


Nikki Peters
Customer Service Representative
Cuming County Public Power District
West Point


Robert Peters
City Administrator
City of Dakota City


Stephen Rector
Superintendent
South Sioux City Public Schools


Sally Reinert
President
Keep Northeast Nebraska Beautiful
Dakota City


Lois Shelton
Mayor
City of Wayne


Justin Stark
Assistant Engineer
Olsson Associates
South Sioux City


Jeremy Walker
Assistant Engineer
Olsson Associates
South Sioux City



#18 Hastings Workshop
February 25 and 26, 2010

Paul Bartlett
Regional Director
USDA Community Development
Kearney


Amy Jones
Administrative Assistant
Prairie Plains Resource Institute
Aurora


Ray Maekers, Ph.D.
Superintendent
Aurora Public Schools
Aurora


Charles Neumann
Vice Chairman
Adams County Board of Supervisors
Hastings


Michael Onnen
Manager
Little Blue Natural Resources District
Davenport


Adele Philips
Intern
Prairie Plains Resource Institute
Aurora


Peggy Rupprecht
Director of Communications
Westside Community Schools
Omaha


Marlin Seeman
Mayor
City of Aurora


Nanette Shackelford
City Council Member
City of Clay Center


Sue Trapp
Chamber of Commerce
Superior


Bill Whitney
Executive Director
Prairie Plains Resource Center
Aurora


Jan Whitney
Education and Publication Director
Prairie Plains Resource Center
Aurora



#19 Broken Bow Workshop
March 11 & 12, 2010

Paul Bartlett
Regional Director
USDA Community Development
Kearney


David Birnie
General Manager
KCNI/KBBN Radio
Broken Bow


Joan Birnie
Director
Broken Bow Public Library
Broken Bow


April Gross
Customer Solutions Team Lead
Custer Public Power District
Broken Bow


Wesley Leithoff
Executive Director
Sherman County Economic Development Board
Loup City


Deb McCaslin
Publisher
Custer County Chief
Broken Bow


Reynold "Mac" McMeen
Mayor
City of Broken Bow


Jeff Murman
Intern
Joslyn Institute for Sustainable Communities
Lincoln


Tony Tolstedt
City Administrator
City of Broken Bow


Shirley Trout
President
Chamber of Commerce
Callaway



#20 Valentine Workshop
April 8 & 9, 2010

Mark Adamson
Cherry County Commissioner
Valentine


Jamie Isom
Superintendent
Valentine Community Schools
Valentine


Jay Jenkins
Unit Leader
Cherry County Extension Office
Valentine


Jim Luchsinger
Middle Niobrara Program Director
The Nature Conservancy
Valentine


Pat Neujahr
City Council Member
Valentine/Cherry County Economic Development Board Member
Valentine


Clifford J. Petersen
Prevention Coordinator
Minnechaduza Foundation
Valentine


Bud Pettigrew
Chair of Chairs, Nebraska Democratic Party
Valentine


Shane Siewert
City Manager
City of Valentine


Gailee Streigel
Village Clerk/Treasurer
Village of Cody


Laura Vroman
Editor
Valentine Midland News
Valentine



#21 Scottsbluff Workshop
April 29 & 30, 2010

Ingrid Battershell
Director
Nebraska Business Development Center
Scottsbluff


Butch Ellis
Panhandle Program Director, The Nature Conservancy
Entrepreneur/Owner, Ellis Stoves
Chadron


Joe Francis
Associate Director
Department of Environmental Quality
Lincoln


Steve Frederick
Editor
The Scottsbluff Star-Herald
Scottsbluff


Robert Gifford
County Commissioner
Banner County Board of Commissioners
Gering


Kent Greenwalt
Mayor
City of Terrytown


Mary Haagensen
Village Board Member
Village of Henry


Don Hague
Superintendent
Gering Public Schools
Gering


Jerrod Haberman
Director
Panhandle Area Development District
Gering


Melvin Loseke
Service Corps of Retired Executives (SCORE)
Gering


Doug Mader
Business & Industry Training and Curriculum Specialist
Western Nebraska Community College
Scottsbluff


Randy Meininger
Mayor
City of Scottsbluff


Lonnie G. Miller
City Administrator
City of Terrytown


Lynda Morrison
City Council Member
City of Terrytown


Dennis Ostendorf
Chairman
Board of Trustees
Village of Morrill


Dr. Gary Reynolds
Superintendent
Scottsbluff Public Schools
Scottsbluff


Rick Willis
Reporter
The Scottsbluff Star-Herald
Scottsbluff


Site design and development by Zigzag